Uzm. Dr. Elyesa Karaca

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyonun dikkate alınmadığında; kalp krizi, felç, beyin kanaması gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini belirten Özel Esentepe Hastanesi İç Hastalıkları Bölümünden Uzm.Dr.Elyesa Karaca, “Sessiz düşman” olarak adlandırılan hastalığın, mutlaka uzman bir doktor kontrolünde takip edilmesi gerektiğini söyledi.
Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca, yüksek tansiyon (hipertansiyon) denilmektedir. Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan hipertansiyon, gerekli önlemlerin alınmamamsı durumunda önemli hastalıklara ve organ hasarlarına neden olabiliyor.Yüksek tansiyon yüzünden organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme veya yırtılma oluşabileceğini belirten Özel Esentepe Hastanesi İç Hastalıkları Bölümünden Uzm.Dr.Elyesa Karaca, yüksek kan basıncı olarak da adlandırılan hipertansiyonun uzun süre belirti vermeden böbrek,beyin,kalp ve damar sistemine hasar verebildiğini söyledi.Karaca, bu nedenle yüksek tansiyonun “sessiz düşman” olarak da anıldığını ifade ederek, “Yüksek Tansiyon mutlaka uzman bir doktor kontrolünde takip edilmelidir. Rahatsızlığın ortaya çıkmasında genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimi fazlasıyla etkilidir. Ancak hastaların genelinde yüksek tansiyon nedeni tam olarak belli değildir” dedi

'Erken teşhis önemli'
Hipertansiyonun baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk, halsizlik, yorgunluk, kulaklarda çınlama, burun kanaması gibi belirtileri olduğunu dile getiren Karaca, bu belirtilerin hissedildiği anda doktora gidilmesi gerektiğine dikkat çekti.Karaca, tansiyon yüksekliğinin bazı kişilerde ise hiçbir şekilde hissedilmediğini anlatarak, “Kişi yüksek tansiyonu olmasına rağmen farkında değildir ve günlük yaşamını sürdürmeye devam eder. Hatta hasta yıllarca tansiyon sorunu olduğunu bilmeden yaşayabilir” diye konuştu.
Obezite, yoğun stres, çok tuzlu besin tüketimi, fazla alkol kullanımı ve ağrı kesici ilaçların yüksek tansiyon riskini arttırdığını dile getiren Karaca, erken teşhis edildiğinde yaşam tarzında yapılacak birkaç değişiklik ile tansiyonun kontrol altında tutulabileceğini kaydetti.
Tuz tüketimi azaltılmalı
“Hipertansiyonun ilerleyen dönemlerinde ani tansiyon yükselmelerine bağlı olarak kalp krizi, felç, beyin kanaması gibi önemli sağlık sorunlarının yaşanma olasılığı var” diyen Uzm.Dr.Elyesa Karaca, şöyle devam etti: “Yüksek tansiyonun olumsuz etkilerinden kurtulmak için kan basıncının normal sınırlarda tutulması lazım. Hipertansiyonlu kişilerin özellikle tuz kısıtlaması yapması oldukça önemlidir. Bunun yanında kilo aldırıcı, yağlı ve karbonhidrat içeriği fazla olan besinler az tercih edilmeli. Yüksek tansiyonu olan kişilerin fazla kilolardan kurtulması, verilen ilaçları düzenli bir şekilde aksatmadan kullanması ve spor yapması gerekir.”