Saç Ekimi Ünitesi

SAÇ EKİMİ VE SAÇ TEDAVİLERİ

Saç ekimi dökülmeye dirençli olan özellikle enseye yakın başın arka tarafında alınan, gerekli durumlarda yüzde sakal ve vücutta göğüs bölgesinden de alınabilen kıl köklerinin saçların döküldüğü bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi süreci bir yılı kapsar. Bu süreçte yapılan kontrol ve bakımlar sürecin daha kaliteli ilerleyebilmesi için oldukça önemlidir.

SAÇ EKİMİNDE KULLANILAN TEKNİKLER

MİKROMOTOR FUE

Mikrofue saç ekimi en yaygın kullanılan saç ekimi yöntemlerinden biridir. Mikromotor sayesinde kişinin kıl kökü kalınlığına uygun keskin yapıda farklı boyutlardaki punçlar kullanılarak, hızlı bir şekilde tek tek kıl kökleri toplanır ve donör bölgede kalıcı ize sebep olmadan işlem yapılabilir. Bu teknik sayesinde operasyon süresi kısalır, kıl köklerinin zedelenme riski azalır, donör bölgedeki kanama ve tahribat azalır. Kişiden daha fazla sayıda greft alınabilmesine olanak sağlar.

SAFİR FUE

Çok değerli bir maden olan gerçek safirden üretilen uçlar ile gerçekleştirilen FUE, saç ekiminin kanal açma aşamasında metal slit yerine özel safir uç kullanılmasını ifade etmektedir. Safir uçla yapılan FUE bir teknik değildir, FUE yönteminde uygulanan bir inovasyondur. Saç köklerinin ekileceği bölgede daha da küçük mikro kanallar açarak, minimal düzeyde kabuklanma oluşumu ve iyileşme sürecini hızlandırmak için tasarlanmıştır.

Saç ekiminde safir uç ile yapılan FUE'de saç kökleri, lokal anestezi altında mikro motor aracılığıyla, çapları 0,6 - 0,7 - 0,8 mm arasında saç köklerine göre değişiklik punçlar kullanılarak greftler halinde tek tek donör bölgeden alınır. Toplanan kökler FUE yönteminde açılacak kanallara yerleştirilir. Bu kanallar saçın görünümünü büyük derecede etkiler ve saçın açı, yön ve sıklığı ile alakalı konularını doğrudan belirler. Bu nedenle kanalların açma aşaması bir saç ekimi operasyonun başarısındaki en önemli aşamadır.

Bu yöntemin avantajları;

 • Anti-bakteriyel özelliklere sahip pürüzsüz yüzeyi, sertlik, keskinlik ve dayanıklılık gibi fiziksel nitelikleri nedeniyle kanal açma işlemi esnasında safir uç kullanıldığında çok daha az vibrasyon olacaktır, böylece hem travmanın hem de doku hasarı riskinin en düşük düzeyde tutulması sağlanır.
 • Safir uç ile yapılan FUE ile metal slit yöntemine göre daha sık ekim yapılabilir ve bu da daha ileri evrelerde saç dökülmesi olan hastalara uygulanmasını olanaklı kılar.
 • Greftlerin daha sık ekilmesine yardımcı olarak saç yoğunluğu ile birlikte daha doğal bir görünüm elde edilmesine olanak sağlar.
 • Metal slite göre, daha az deri altı sıvı enjekte ederek kanal açımı yapma olanağı sunar.
 • Uygulamadan sonra görülen ödem düzeyi de daha düşük olacağından hastalar için operasyon sonrası her anlamda daha konforlu olur.
 • Ekim için açılan kanalların küçük olmasından dolayı operasyon sonrası doku iyileşmesi metal slite göre daha hızlıdır ve en önemlisi, deri üzerinde pürüzsüz bir birleşme olur.
 • Saç kökleri kendi boyutlarındaki kanalların içine en doğal açıyla ekildiğinden, köklerin yerinden çıkması ve açı ayarlarının değişmesi ihtimali yoktur.

DHI Tekniği (choi) Saç kesilmeden ekim

DHI tekniği, FUE tekniğinden farklı olarak; donör bölgesinden alınan saç folikülleri ekilecek alana, implanter ile kanal açılmadan ekilmesi şeklinde iki aşamanın bir anda gerçekleştiği bir yöntem olarak anlatılabilir. Implanter/Choi iğnesi, şekil olarak çok ince, silindirik ve keskin bir uca sahiptir. Bu silindirik uçlu Choi iğnesi bir kanal şeklindedir ve saçlar bu kanal boyunca sürülerek iğneye yerleştirilebilmektedir. DHI tekniğinin aynı zamanda Choi metodu olarak anılmasının nedeni bu iğnenin özelliğinden dolayıdır.

Bu teknik az dökülmesi olan ve seyrek saçlı kişilere uygulanabilmektedir. Sebebi ise DHI saç ekiminin uygulanması çok uzun sürmektedir ve 1 günde max 2500 greft ekilebilir. Saç ekiminiz 2500 greft ten az ise DHI uygulanabilir fakat 2500 greftten fazla ekilmesi gerekiyorsa FUE yöntemi uygulanması daha uygun olacaktır.

DHI avantajları;

 • Saç köklerinin doku dışında kalış süresini minimal düzeye indirgeyerek daha sağlıklı bir şekilde ekimin gerçekleşmesini sağlar.
 • Saç köklerinin sağ kalma oranı daha yüksektir.
 • Kesi alanı daha az olacağından kanama riskini mümkün olduğunca en aza indirir.
 • Saç ekim operasyonu sonrası daha hızlı iyileşme görülebilir, böylece hasta kısa sürede günlük rutinine rahatlıkla dönebilir.
 • Bu yöntemde traşsız saç ekimi daha kolay yapılabilmektedir.
 • Traşsız ekime olanak sağladığı için özellikle bayanlarda tercih edilebilecek bir yöntemdir.
 • Kalem tarzındaki yapısı sayesinde kaş ve sakal ekimlerinin yapılışını kolaylaştıran bir yöntemdir.