Op. Dr. Mücahit Kabar

Genital Siğil (HPV) Tedavisi

HPV Tedavi Seçenekleri

HPV tedavisi ile kast edilen genital siğillerin (kondilom) tedavisi dir ve HPV virüsü enfeksiyonunun tedavisinde ana prensip bulaştırıcılığı ve nüksleri en aza indirmek için siğillerin mümkün olduğunca zaman kaybetmeden ve tamamen temizlenmesidir. HPV tedavisi yani genital siğil tedavisi için genellikle kondilomları yok etmek için koterizayon (yakma tedavisi) ,  kriyoterapi (dondurma tedavisi ) gibi işlemlerin yanı sıra lazer tedavisi de kullanılmaktadır. HPV tedavisi mutlaka en iyi şartlarda yapılmalı ve hasta bunu takip eden dönemde de doğru bir şekilde takip edilmelidir.

Kriyoterapi ile hpv tedavisi, genital siğil tedavisi (kondilom dondurma tedavisi)

Kriyoterapi ile (genital siğil dondurma tedavisi) amaç siğilleri dondurarak sağlıklı ciltten uzaklaştırmaktır. Bu işlem için sıvı nitrojen kullanılır. Sıvı nitrojen özel bir cihaz ile  püskürtülerek yapılır. Dondurma tedavisi sırasında sıklıkla lokal anestezi uygulamasına gerek kalmaz. Krioterapi tedavisi sonrası 1-5 gün içerisinde siğiller siyahlaşır ve kabuklanır yaklaşık 15 gün içerisinde ise sağlıklı ciltten dökülerek ayrılırlar. Hasta bu dönem içerisinde çeşitli merhemlerle yara bakımı yapar. Tedavi sürecinde ise ciddi bir açık yara oluşmamakta ve tedavinin kozmetik sonucu da iyi olmaktadır. Komplikasyon olarak nadiren özellikle koyu cilt rengine sahip hastalarda dondurma işleminin uygulandığı yerlerde beyazlama oluşabilir. Bu renk değişimi geçici veya kalıcı olabilir.

Dondurma tedavisi her zaman yapılmaz. Genellikle siğil sayısı az ise ve belirli büyüklükte ise kullanılması tercih edilir. Çok sayıda siğil varlığında pek etkili bir yöntem değildir.

Elektrokoterizasyon ile hpv tedavisi (yakma ile genital siğil tedavisi)

Elektrokoterizasyon, koter ile yakma yöntemi ile (genital siğil yakma tedavisi) özel uçlar yardımıyla elektrik akımı deriye uygulanır ve hastaya temas ettirilen antenden cihaza döner. Yani hastanın cildinde elektrik akımı dolaşırken en fazla dirence uğradığı yer olan cihazın tedavi ucunda belirli bir ısı oluşur. Bu şekilde siğiller yakılarak temizlenmiş olur. Kriyoterapi yöntemine göre daha kalıcı bir tedavi sağlar ve genital siğillerin tedavisinde birçok merkezde krioterapi yöntemine göre bir alternatiftir.

Lazer ile siğil tedavisi, HPV ve lazer

Lazer pahalı bir yöntem olmasına etkin ve iyi sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir ve genital siğillerin yaygınlığına ve büyüklüğüne göre hekim tarafından tercih edilebilmektedir. Pahalı bir yöntem olduğu için ülkemizde sık kullanılmamaktadır.

HPV tedavisi, genital siğil tedavi ücreti, fiyatları nedir?

HPV tedavisi fiyatları genital siğillerin tani  kondiomların büyüklüğüne, yaygınlığına ve yerleşimine, işlemin  lokal veya genel anestezi ile yapılıp yapılmayacağına göre değimektedir. Genital siğil tedavisi fiyatları, ücreti bu işlemi yapan hekimin ve merkezin fiyat politikasına göre de değişkenlik göstermektedir. Doğru bir fiyat, ücret değerlendirlmesi için tedavi işlemi öncesi yapılacak muayene ve değerlendirme yardımcı olmaktadır.

HPV ya da human papilloma virus, deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virüsü olup 100 den fazla tipi vardır. HPV; rahim ağzı, penis, vulva, vajina, anüs ve ağız-boğaz gibi bölgeleri tutarak, bu bölgelerde kansere neden olabilmektedir. Doğru takip ve tedavi edilmelidir.