TELEFONLA RANDEVU

0224 249 98 88

Sleeve Gastrektomi ( Tüp Mide ) ameliyatı

Hangi durumlarda ve kimlere cerrahi uygulamak gerekir ?

Vucut kitle indeksi 40 ın üzerinde olan hastalarda ve 35 in üzerinde olup yandaş hastalık gelişmiş olanlarda cerrahi tedavi kalıcı tek çözüm yoludur.Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştirki bu gruptaki hastaların %95 i değişik yöntemlerle kilo verselerde 2 yıl içerisinde verdikleri kiloyu fazlasıyla geri alırlar.Bugün için şişmanlıkta yan etkileri olmayan kalıcı bir ilaç yada alternatif tedavi yöntemi yoktur. Değişik diyet ve ilaç tedavileri ile hastanın 5 yıldan fazla yaşamış olması cerrahi için aranan diğer bir şarttır.

Günümüzde şişmanlık ameliyalarınınlaparoskopik yapılması ile hastaların ameliyat sonrası infeksiyon,ağrı,emboli gibi riskleri azalmış olup 3 yada 4 gün hastanede kalıp işlerinin başına geçirilen ameliyatın tipine göre 10-20 günde geçebilmektedirler.Hastalar ameliyat öncesi bir çok disiplin tarafından operasyona uygunluğu açısından değerlendirilir.Operasyon genel anestezi altında yapılır.Operasyon tipine göre hastalar önce sıvı daha sonra lapa en son basamakta katı gıdaya geçerler.Ameliyat sonrası gastrikbypass da 2 yıla kadar kilo verilir sonrasında metabolizma normal kiloya geldiğinde kilo verilmesi durur.GastrikBand operasyonunda ise hasta cerrahının kontroluünde bandı sıkılaştırılması işlemine göre kilo verilme hızı ayarlanır.

 

Neden Cerrahi Tedavi ?

Cerrahi dışındaki tedavilerin etkinliği kalıcı değildir çünkü;

Obezite tedavisinde davranış tedavisi,diet,egzersiz ilaç tedavisi ve tüm bunların yetersiz kaldığı durumlarda da cerrahi uygulamalar gündeme gelir.

Günümüzde şişmanlığın medikal tedavisi yeterli sonucu almaktan uzaktır. Medikal tedavi ile hastalar kilo verselerde hastaların %90-95 i verdikleri kiloları 2-3 yıl içerisinde geri alırlar. Bu nedenle tıbbın gelişmiş olduğu ülkelerde cerrahi tedavi kalıcı tedavi olarak görülür ve son yıllarda sayısı hızla artmaktadır.Günümüzde yemek alımını kısıtlayıcı (gastrikBand-Kelepçe) veya kısıtlamaya ilave olarak yenilen yemeğin sindiriminide azaltıcı (GastrikBypas) operasyonu ön plandadır. Sleevegastrektomi son yıllarda uygulanan yemek alımını kısıtlayıcı bir diğer operasyondur.Obezite ameliyatlarının hepsi günümüzde laparoskopik olarak yapılmaktadır.Gastrikband operasyonunda hasta nın gıda alımı kısıtlanır. Bilimsel çalışmalar bu operosyonla hastaların fazla kilolarının ortalama %50-60 düzeyinde verebildiklerini göstermektedir. Etkinliği daha yüksek olan gastrik Bypass operasyonunda ise fazla kiloların %70-80 i verelebilmektedir.Şeker hastalığı , yüksek tansiyon beraberinde olan şişman hastalarda özellikle gastrikBypass operasyonu önerilmektedir.Gastrikby pas yapılan şeker hastalarının %80 de , yüksek tansiyon olan hastaların %65 de hastalık ortadan kalkmaktadır.

TÜP MİDE (SLEEVE GASTREKTOMİ)

Laparoskopik (kapalı) yöntemle midenin yaklaşık %90 lık kısmı kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Kalan mide küçük bir çay bardağı (30 ml) kadar kalır. Yeni oluşturulan mide yemek borusunun devamı olarak ince bir tüp şeklinde olduğu için tüp mide olarak isimlendirilir. Sonradan ayar gerekmez. Ameliyattan sonra 1 veya 2. günü hasta taburcu edilir. 12 saat sonra ağızdan beslenme başlanır. Bu yöntemle her ay ortalama 10 kg zayıflanır.

Cerrahi Teknik

Ameliyat genel anestezi altında laparoskopik yöntemle gerçekleştirilmektedir. Mideye ameliyat esnasında bir tüp yerleştirilerek stapler denen alet yardımıyla tüp klavuzluğunda midenin büyük kruvatür denen kısmı midenin geri kalanından ayrılmaktadır. Kesilen mide kısmı karın içinden ameliyat için açılan deliklerden dışarı alınmakta ve patolojik inceleme için patoloji bölümüne gönderilmektedir. Ameliyatta kesilen mide kısmında kanamalar kontrol edildikten sonra tüp çekilerek ve karın içine dren yerleştirilerek ameliyat sonlandırılmaktadır.

Obezitenin Cerrahi Tedavisinin Avantajları

Obezite ameliyatlarından sonra hastaların düzenli olarak bir diyet ve egzersiz programını izlemeleri öneriliyor ve cerrahinin başarısı hastanın bu düzene uyumu ile bağlantılı kabul ediliyor.

Bu koşullara uyan tüm hastalar çok hızlı bir şekilde kilo veriyor. Yaklaşık 1-1.5 yıl içinde hedeflenen kiloya ulaşarak yeni bir hayata da adım atıyorlar.

Obezite cerrahisiyle hastaların sağlık durumlarında aşağıdaki düzelmeler sağlanıyor:

 

- Yüksek tansiyon düzeliyor. Hastaların yüzde 70'i tansiyon ilaçlarını tamamen kesebiliyorlar.

- Kan kolesterolü düzelir. Hastaların yüzde 80'inde kolesterol seviyelerinin düştüğü bildirilmiş. Ameliyattan 2-3 ay sonra değerler normale dönebiliyor.

- Kalp hastalığı riski düşüyor.

- Tip II diyabet tanısı almış hastaların çok azının ilaç almasına gerek kalabiliyor.

- Diyabet sınırındaki hastalar, genellikle tamamen düzeliyor.

- Astım atakları büyük oranda azalıyor, bazı hastalarda tamamen düzeliyor.

- Solunum problemleri ameliyattan sonraki birkaç ay içinde düzeliyor. Pek çok hasta solunum problemleri yüzünden bırakmak zorunda kaldıkları aktivitelere ve normal rutinlerine dönebiliyorlar.

- Uyku apnesisendromu gibi obeziteyle ilişkili uyku bozuklukları ortadan kalkıyor.

- Asit reflü hastalığı ortadan kalkıyor.

- Bu metotlarla sağlanan kilo kaybı, kurallara uyulmak kaydıyla, kalıcı oluyor.